7 skoków rozwojowych w życiu niemowlaka (od 1. dnia do 1. roku życia)

Od pierwszego dnia do pierwszego roczku – siedem skoków rozwojowych w życiu niemowlaka.

W momencie przyjścia na świat dzieci mają niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy, a ich mózg dopiero się kształtuje. W czasie pierwszego roku życia maluszki przechodzą przez 7 skoków rozwojowych, czyli etapów intensywnego rozwoju.

Czym są skoki rozwojowe w życiu dziecka?

Momenty te nazywają się „skokami”, bo następują szybko i nierównomiernie. Skoki rozwojowe to konieczny element w prawidłowym rozwoju maluszka. Każdy etap gwałtownego rozwoju ma mniej więcej określony czas, w jakim wystąpi, jednak dużo zależy od samego maluszka – każdy rozwija się inaczej. W pierwszym roku życia występuje ich siedem, w odstępach kilkutygodniowych.

1. skok rozwojowy

Ma miejsce między 4 a 5 tygodniem życia dziecka. Podczas pierwszego skoku rozwojowego dziecko zaczyna znacznie intensywniej odbierać bodźce zewnętrzne, przez co staje się niespokojne. Jednak wkrótce, gdy etap się kończy, można zaobserwować u dziecka pierwsze uśmiechy, kilkusekundowe unoszenie głowy nad podłożem podczas leżenia na brzuszku. Niemowlak, który ma już za sobą pierwszy skok rozwojowy, zaczyna zatrzymywać wzrok na twarzy rodzica, robi dłuższe przerwy pomiędzy drzemkami i lepiej trawi pokarm.

2. skok rozwojowy

Około ósmego tygodnia życia niemowlak zaczyna dostrzegać, że może poruszać rękami i nogami – robi to intensywnie, ale niezbyt precyzyjnie. Zauważa swój głos i wsłuchuje się w niego.

W stosunku do poprzedniego skoku rozwojowego coraz częściej podnosi głowę w pozycji na brzuchu i skupia się na twarzach na dłuższy czas. Często wykonuje tzw. pozycję szermierza – jedną rękę trzyma wyprostowaną w kierunku, w którym patrzy, a drugą ma ugiętą.

3. skok rozwojowy

W okolicach 10-12 tygodnia życia ruchy niemowlaka zaczynają być bardziej skoordynowane. Maluch potrafi łapać zabawki, zaczyna po raz pierwszy próbować oprzeć się na łokciach. Zaczyna także pewniej odkrywać swój głos – piszczy i gaworzy, a także robi bańki ze śliny i wkłada piąstki do ust.

4. skok rozwojowy

Między 18 a 20 tygodniem życia pojawia się czwarty skok rozwojowy w życiu niemowlaka. Dziecko zaczyna stabilnie podpierać się na łokciach. Podpierając się na jednym z nich, może wyciągnąć rękę i sięgnąć po zabawkę, a także przekładać ją z ręki do ręki.  Obraca się z pleców na boki, a także na brzuch. Dziecko przyjmuje też pozycję pływania – leżąc na brzuchu unosi ręce i nogi, jakby pływając. To z tym okresem wiążą się się pierwsze ciągi sylabowe typu mamamama, tatatata, babababa – krok do powiedzenia pierwszego słowa.

5. skok rozwojowy

Kolejny etap gwałtownego rozwoju ma miejsce między 22 a 26 tygodniem życia. Wtedy dziecko zaczyna dostrzegać odległości i jest świadome swojego istnienia w przestrzeni. Negatywną stroną tej umiejętności są lęki separacyjne – dziecko staje się niespokojne, gdy traci rodzica z oczu.

Dziecko staje się bardziej mobilne – obraca się z pleców na brzuch i na odwrót, zaczyna pełzać, może się obracać wokół pępka. Niektóre dzieci w tym momencie samodzielnie siadają. Rozwija się również chwyt – maluch wkłada i wyjmuje rzeczy z pudełka i uderza przedmiotami o siebie.

6. skok rozwojowy

W okolicach 36 i 40 tygodnia życia dziecko jest już dość mobilne – obraca się, pełza i raczkuje, siedzi samodzielnie. Stojąc przy nieruchomym obiekcie, jest w stanie samodzielne wstać. Często burzy konstrukcje z klocków, a przedmioty przypisuje do kategorii – wie, co jest jedzeniem, co zabawką ect. Zaczyna też rozumieć nazwy przedmiotów i szuka ich, gdy znikną z pola widzenia.

7. skok rozwojowy

Ostatni z dużych skoków w rozwoju dziecka do pierwszego roku ma miejsce między 41 a 46 tygodniem. W tym czasie dziecko wypowiada swoje pierwsze słowa – mama, tata, baba, pa, nie. Próbuje też naśladować głosy zwierząt. Potrafi wskazywać palcem rzeczy, które go fascynuje. Zaczyna też stawiać pierwsze samodzielne kroki.

Podsumowanie – 7 skoków rozwojowych w życiu niemowlaka

Intensywny rozwój dziecka nie kończy się w trakcie ciąży. Jednym z intensywniejszych etapów jest pierwszy roczek – to w ciągu niego dziecko siedmiokrotnie w sposób gwałtowny nabywa nowe umiejętności.

Należy jednak pamiętać, że wyznaczone tygodnie są tylko orientacyjne – każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju.