Co zrobić, aby dziecko przestało płakać?

Dla matek jest bardzo ciężkie widzieć, jak ich dzieci płaczą. Dziecko będzie płakać z wielu powodów i jest to dla nich naturalne. Nie próbują cię denerwować ani sprawić, że poczujesz się źle. Mają swoje własne powody za płaczem i istnieją sposoby, dzięki którym można je zatrzymać. Oto kilka wskazówek, które należy przestrzegać, aby uzyskać dziecko, aby przestało płakać.

Dowiedz się, czego chcą

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest dowiedzieć się, czego chcą od ciebie lub czego chcą od świata wokół nich. W większości przypadków można to zrobić schodząc na ich poziom i obserwując je uważnie. Będziesz wtedy w stanie powiedzieć, czy są one głodne lub spragnione, zmęczone lub po prostu potrzebują trochę uwagi od ciebie. Jeśli są głodne lub spragnione, nakarm je lub daj im wodę tak szybko, jak to możliwe, a jeśli są zmęczone, pozwól im odpocząć w bezpiecznym miejscu, aż same zasną. Jeśli potrzebują uwagi, zapewnij im ją, rozmawiając z nimi, bawiąc się z nimi np. z pomocą zabawkowego pieska dla dzieci lub po prostu trzymając je blisko, aż przestaną płakać.

Najważniejszą rzeczą jest to, aby nie denerwować się i nie frustrować na dziecko. Jeśli tak jest, to nie będzie to zbyt pomocne. Jako rodzic, to normalne, że chcesz, aby Twoje dziecko przestało płakać. Jednak nie zawsze jest to możliwe i ważne jest, aby nie próbować zbyt mocno.

Jeśli dziecko jest głodne, to natychmiast je nakarm. Jeśli jest zmęczone, to natychmiast połóż je spać.
Jeżeli dziecku nic nie dolega i nadal płacze bez wyraźnego powodu, wróćcie do tego, co robiliście wcześniej, kiedy przestało płakać (np. czytanie bajki lub zabawa zabawkami).

Głód

Dzieci powinny być karmione, kiedy są głodne – nie według harmonogramu. Jeśli dziecko nie było karmione przez około dwie godziny, to znaczy, że nadszedł czas na karmienie. Jeśli dziecko jest zbyt małe na pokarmy stałe, mleko w proszku lub mleko matki zapewni mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Jeśli dziecko nie jest głodne i chce tylko ssać lub pocieszać się czymś, spróbuj zaoferować mu smoczek (jeśli dziecko go akceptuje). Smoczki mogą również pomóc złagodzić ból związany z ząbkowaniem.

Ból

Dzieci często płaczą, gdy odczuwają ból, np. gdy bolą je dziąsła z powodu ząbkowania, gdy mają infekcję ucha lub inny problem zdrowotny, który powoduje dyskomfort. Jeśli tak jest w przypadku Twojego dziecka, to może ono potrzebować leków lub innego leczenia od swojego lekarza.

Frustracja

Dzieci czasami płaczą, ponieważ są czymś sfrustrowane – np. jest im za gorąco lub za zimno, czują się zbyt skrępowane, chcą się bawić, ale nie mogą.

Podsumowując, jeśli Twoje dziecko jest głodne, nakarm je! Jeśli po zjedzeniu nadal jest głodne, odczekaj około godziny i spróbuj ponownie. Niektóre dzieci mają małe brzuszki i muszą jeść częściej niż inne.
Jeśli Twoje dziecko jest zmęczone, połóż je na drzemkę! Jeśli nie chce się położyć (a nie myśl, że to możliwe), trzymaj je i chodź dookoła, aż zaśnie w twoich ramionach. Może to zająć od 15 minut do godziny, w zależności od tego, jak uparty jest twój maluch.
Jeśli twoje dziecko ma bóle gazowe, wypróżniaj je często po karmieniu i delikatnie masuj jego brzuszek, jeśli możesz to osiągnąć bez budzenia go zbytnio (często są naprawdę zdenerwowane po karmieniu). Jeśli to nie działa przez cały czas, spróbuj dać im trochę płatków ryżowych zmieszanych z formułą lub mlekiem matki raz na jakiś czas.