„Czy już chodzi?” – to jedno z popularniejszych pytań, jakie usłyszą rodzice niemowlaka. Tymczasem dziecko ma czas na rozwinięcie tej trudnej, ale bardzo ważnej umiejętności aż do około 18 miesiąca życia. Jak pomóc dziecku stawiać pierwszy kroki? W przypadku nauki chodzenia, najlepsze, co rodzice mogą zrobić, to… nie przeszkadzać.
O nauce chodzenia niemowlaka
Organizm dziecka wie kiedy i jak najlepiej trenować, by opanować tę niełatwą umiejętność. Zdrowo rozwijający się bobas najpewniej zacznie od czołgania się, następnie odkryje, że raczkowanie sprawia więcej frajdy i pozwala szybciej się przemieszczać. Następnie stopniowo dziecko nauczy się wstawać i stać trzymając się rodzica lub mebla. Gdy będzie na to gotowe, zrobi też pierwsze kroki, bokiem, przy meblach lub łóżeczku, nadal trzymając się rękami. W końcu zacznie stawiać pierwsze kroki bez trzymania. Niestety, tutaj nie da się uniknąć upadków, gdyż są one elementem nauki prawidłowego chodzenia. Jeśli mamy w tym elemencie jakieś obawy, to warto poprosić o pomoc dziadków. Jak wiadomo wnuki dają dziadkom sporo szczęścia, dlatego dziadkowie na pewno posłużą pomocną radą w kwestii nauki chodzenia niemowlaka.
O czym warto pamiętać?
Na pewno warto jednak odpowiednio zabezpieczyć teren, to znaczy usunąć zabawki i książeczki z podłogi, uważać na kanty mebli, klamki i uchwyty. Należy też wystrzegać się wszelkich wspomagaczy chodzenia, typu chodziki czy pchacze na kółkach. Wymuszają one nieprawidłową postawę sylwetki w czasie nauki chodzenia. Dziecko stawiające pierwsze kroki nie potrzebuje także butów, zwłaszcza popularnych wśród poprzedniego pokolenia „ortopedycznych”. Dziecko powinno chodzić na bosaka, wtedy jego stopa będzie się prawidłowo układać i rozwijać. Nie trzeba też prowadzić dziecka za dwie ręce. Podobnie jak chodzik czy pchacz sprzyja to wadom postawy, a przy okazji jest zbędnym obciążeniem dla kręgosłupa rodzica. Nauka chodzenia to jeden z najbardziej ekscytujących momentów rozwoju dziecka. Jednak bez wyraźnych zaleceń fizjoterapeuty nie trzeba uczyć dziecka chodzić. Tę umiejętność nabędzie sam, kiedy jego organizm uzna, że jest gotowy. Nadgorliwość rodziców i niepotrzebne gadżety do nauki chodzenia mogą tylko zaszkodzić lub opóźnić cały proces.