Jak przekonać dziecko do współpracy?

My dorośli często zapominamy, jak wygląda świat z perspektywy dziecka. Sprawy dla nas oczywiste okazują się kompletnie niezrozumiałe dla tego małego człowieka. To właśnie tutaj najczęściej rodzą się konflikty na linii rodzic-dziecko. Chcesz dowiedzieć się, jak można temu zapobiec? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Świat oczami dziecka – wskazówki jak zachęcić dziecko do wspólnych działań?

Charakterystyczną i w pełni naturalną cechą dzieci jest brak skłonności do wykonywania naszych próśb, rozkazów czy też swoich obowiązków. One widzą świat zupełnie inaczej niż dorośli. Ich umiejętność przewidywania konsekwencji wykonywanych działań też jest daleka od ideału świata dorosłych. Poczucie punktualności, higieny czy porządku w większości przypadków jest im zupełnie obce. Dzieci mają potrzebę poznawania świata, zabawy, ekspresji i przede wszystkim poczucia, że są potrzebne. Dlatego właśnie nie możemy od nich wymagać, że krótkie komendy zrozumiałe dla dorosłych, będą miały sens w kolorowym świecie dziecka.

Jak zamienić nudny obowiązek w zabawę?

Mogłoby się wydawać, że dzieci mają niezliczoną ilość energii, tylko niekoniecznie zawsze dają jej ujście we właściwy sposób. Tutaj właśnie pojawia się nasza szansa. Jeżeli tylko uda nam się zaangażować dziecko i sprawić, żeby poczuło się w tej chwili ważne możemy przemienić jego energię w działanie. Zamiast ciągle powtarzać „uspokój się i zrób to, o co proszę”, „liczę do trzech!” i „masz to zrobić” spróbuj zaangażować siebie i dziecko w to zadanie na wesoło. Wymyśl coś radosnego, gdzie dziecko będzie mogło się wykazać np. „zrobimy zawody, kto założy pierwszy buty!”. Dzieci o wiele chętniej współpracują, gdy mogą przy okazji połączyć to zadanie z zabawą.

Oczywiście nie we wszystkich sytuacjach może się to sprawdzić, ale za to wszystko zależy od naszego zaangażowania i odpowiedniego podejścia do dziecka. Jeżeli odpowiednio je zaciekawimy i zachęcimy do działania efekty mogą być naprawdę zaskakujące.