Jak sprawić aby dziecko przestało się bać wizyty u dentysty?

Pierwsze wizyty w gabinetach dentystycznych dla wielu dzieci w wieku przedszkolnym często kończą się traumą. Początkowe kontakty z groźnie wyglądającymi urządzeniami, specyficzny zapach wnętrza oraz groźnie wyglądający fotel dentystyczny nie napawają dzieci ciekawością poznania tego miejsca od każdej strony. Co zrobić, by dzieci przestały bać się dentysty?

Wizyta u dentysty – rodzic daje przykład!

Świetnym rozwiązaniem będzie wizyta, podczas której to rodzic jako pierwszy zasiądzie na fotelu.

Dziecko obserwując pracę lekarza stomatologa na przykładzie własnego rodzica nieco bardziej się przełamie i pokona swoją awersję. Dzieci z większą chęcią siadają na fotel dentystyczny, gdy wiedzą, że za bycie „dzielnym pacjentem” czeka je jakaś wymarzona nagroda. Przed pójściem na kontrolę zębów warto więc zaplanować np. wspólne wyjście do kina lub wesołego miasteczka już po wizycie. Każde dziecko lubi udowodnić, że jest odważne i nie płacze, kiedy nie trzeba.

Domowe rozmowy o zdrowiu, o leczeniu, dentystach

Jeśli od najmłodszych lat dziecko będzie uczone zdrowych nawyków, np, tego, że codziennie myjemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a tym bardziej po zjedzeniu czegoś słodkiego, z pewnością stanie się bardziej świadome zagrożeń z tytułu niskiego stanu higieny. Bajkowe, kolorowe szczoteczki i smaczne kosmetyki do pielęgnacji zębów zdecydowanie zachęcą wszystkich maluchów do tego, by nie traktować tematu mycia zębów zbyt powierzchownie.

Trzeba także zwrócić uwagę, że wygrywają te gabinety dentystyczne, w których szczegółowy nacisk kładzie się na to, by miejsce pod względem koloru oraz podejścia do dziecka odznaczało się oryginalnością i niebanalnością. Ta kwestia stoi już po stronie prowadzących tego typu punkty medyczne.

One thought on “Jak sprawić aby dziecko przestało się bać wizyty u dentysty?

Dodaj komentarz