Mata sensoryczna – bodźce przyjazne dla malucha

Mata sensoryczna to nic innego jak modyfikowalny plac zabaw, który może istnieć w warunkach domowych. Wykorzystuje ona różne faktury, przedmioty, struktury na powierzchni przyjaznych i bezpiecznych dla dziecka mat.

Zabawa a rozwój

Na wczesnym etapie rozwoju naszej pociechy, powinniśmy zwrócić uwagę na koedukacyjność wybieranych przez nas zabawek. Powinny one bowiem nie tylko cieszyć malucha, ale i rozwijać go w bezpiecznych dla niego warunkach i okolicznościach. Dlatego też maty sensoryczne cieszą się tak dużym uznaniem wśród rodziców. Będące atrakcyjną zabawką, płaszczyzny sensoryczne, uczą i wzbogacają dziecko o nowe umiejętności. Wykorzystują do tego bodźce płynące z możliwości dotknięcia nieznanych dotąd faktur i interakcji z nimi.

Rodzaje mat sensorycznych

Wśród wielu, dostępnych w Internecie ofert, znajdziemy maty, których kluczową rolą  jest zabawa z wykorzystaniem dotyku. Istnieją również interaktywne maty sensoryczne, z którymi dziecko może poeksperymentować w trakcie zabawy

Mata dotykowa

Bogate w wypustki, z wieloma różnymi fakturami i kształtami wspierają rozwój dziecka poprzez doświadczanie z nich wielorakich bodźców. Zabawkę można zarówno dotykać (doświadczać rączkami) jak i chodzić po ich powierzchniach, na późniejszym etapie rozwoju ruchowego dziecka.

Mata interaktywna

Złożone z modyfikowalnych, bezpiecznych dla malucha części, stanowią narzędzie do atrakcyjnej zabawy sensorycznej. Podczas jej, dziecko może odrywać i eksperymentować z możliwościami, które oferuje nam mata. Pobudza to jego rozwój na wielu płaszczyznach i przyczynia się do wzbudzenia zainteresowania otaczającym go światem.